"Ükski teadus ei ole immuunne
poliitika- ja korruptsioonipisikule"

Jacob Bronowski
PrintPDF Jaga
22.12.2008

Eesti läbis olulise etapi korruptsioonivastases võitluses

Strasbourgis toimunud Euroopa Nõukogu GRECO istungil vastu võetud aruande kohaselt on Eesti astunud piisavalt samme korruptsioonivastaste riikide ühenduse soovituste täitmiseks ning on seega edukalt läbinud teise hindamisvooru.

„Eesti on üks esimesi riike, kelle sammud GRECO lõplikult heakskiitnud on,“ sõnas justiitsministeeriumi kriminaalteabe ja analüüsi talituse juhataja Mari-Liis Sööt. „Kõige positiivsem on vast see, et meil ei jäänud üles enam ühtegi GRECO soovitust ning II hindamisvoor on seega meie jaoks läbi.“

Sööt lisas siiski, et GRECO teise hindamisvooru läbimine ei tähenda kindlasti seda, et võiksime nüüd loorberitele puhkama jääda. „Esiteks on meil käimas kolmas hindamisvoor, kus GRECO vaatab erakondade rahastamise läbipaistvust. Lisaks on Eestis veel kindlasti mitmeid valdkondi, millega tuleb edasi tegeleda, näiteks korruptsioonist teavitaja kaitse ning juriidilise isiku vastutuse temaatika, millele on tegelikult tähelepanu juhtinud ka GRECO.“

Korruptsioonist teavitajate kaitse teemaga tegeleb justiitsministeerium uue korruptsioonivastase seaduse eelnõu kontekstis. Juriidilise isiku vastutusega seotud kitsaskohtade lahendamise on justiitsministeerium lisanud 2009. aasta tööplaani.

Korruptsioonivastaste riikide ühenduse (GRECO) hindamisel on kolm taset:

  1. riigile antakse soovitused ja võetakse vastu hindamisaruanne;
     
  2. kontrollitakse, kas soovitused on täidetud ja võetakse vastu vastavusaruanne;
     
  3. kui mõni soovitus jäi täitmata vastavusaruande põhjal, siis vaadatakse need üle ja võetakse vastu nn lisa vastavusaruanne.

Aruanne on leitav siit.